Czym zwalczać ślimaki w ogrodzie?
Ślimaki to jedne z najczęstszych ogrodowych szkodników, a zarazem najbardziej uporczywych – przede wszystkim dlatego, że są wszystkożerne. Należy jednocześnie mieć jednak świadomość, że stanowią istotny element ekosystemu i niekiedy ich obecność może wiązać się z pewnymi korzyściami. Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie i kiedy nie warto tego robić?
Ślimaki w ogrodzie, zwalczanie – tak czy nie?
Wbrew pozorom obecność ślimaków może być dla nas pożyteczna. Żywią się bowiem martwymi oraz gnijącymi częściami roślin, a ponadto – nasionami chwastów. Z tego względu, jeśli nie wyrządzają szkód lub gdy są one niewielkie, nie warto ich zwalczać. Zwłaszcza w przypadku, gdy mamy do czynienia z odmianą oskorupioną (mniej szkodliwą) i małą liczebnością osobników, którą jesteśmy w stanie wyłapać, a następnie wynieść z ogrodu.
Sytuacja jednak może wyglądać diametralnie inaczej – ślimaki potrafią zjadać całe liście, wygryzać w nich nieregularne i nieestetyczne dziury, a nawet drążyć kanały w korzeniach warzyw. To z kolei skutkuje poważnymi szkodami w uprawach, a także – potencjalnymi stratami finansowymi. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, jak zlikwidować ślimaki w ogrodzie. Zwalczanie można przeprowadzić zarówno za pomocą metod domowych, jak i specjalistycznych środków.
Ślimaki w ogrodzie – jak się pozbyć szkodników domowymi sposobami?
W pozbyciu się ślimaków może pomóc częste przewietrzanie gleby, jako że skutkuje wydobyciem ich jaj na powierzchnię. Ekspozycja na słońce jest dla nich zabójcza.
Pomocne może się również okazać usypywanie barier wokół roślin. W suche dni z powodzeniem warto skorzystać z popiołu bądź trocin. Jednak najskuteczniejsze, bo niezależne od warunków atmosferycznych, okazują się sosnowe igły, potłuczone skorupki jajek czy żwir. Są to sposoby, które mogą działać wybiórczo, dlatego zaleca się, by w bezdeszczowe wieczory ścieżki oraz przestrzeń wokół grządek posypać superfosfatem bądź niegaszonym wapnem. Te substancje cechują się żrącym działaniem, dlatego pozwolą szybko i skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu.
Alternatywną, lecz równie skuteczną metodę stanowią pułapki wabiące. Aby takową zastawić, wystarczy wykopać w ziemi miejsce na dość duży pojemnik, a następnie wypełnić go piwem. Musi być go dostatecznie dużo – tyle, by zwabione ślimaki potopiły się w napoju. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że stanie się ono wyłącznie pożywką dla szkodników.
Zamiast zastanawiać się, jak zwalczać ślimaki w ogrodzie, możemy zacząć dbać o korzystne warunki rozwoju dla zwierząt, które żywią się owymi szkodnikami – należą do nich między innymi jeże, jaszczurki, kosy, szpaki oraz kaczki. Jeżeli chcemy zaprosić do naszego ogrodu sprzymierzeńców w walce z tymi mięczakami, powinniśmy zorganizować im budki lęgowe, a także pozostawić dzikie zarośla czy inne potencjalne kryjówki.
Ślimaki w ogrodzie – zwalczanie poprzez sadzenie nieprzyjaznych szkodnikom roślin
Dość popularnym sposobem zwalczania ślimaków, przynoszącym dodatkowe korzyści jest sadzenie w ogrodzie takich roślin, które skutecznie odstraszają szkodniki swoim zapachem oraz smakiem.
Należą do nich między innymi cebula, czosnek, rumianek, szałwia, majeranek oraz cząber. Umieszczenie sadzonek w bliskim sąsiedztwie grządek chętnie podgryzanych przez ślimaki jest doskonałą strategią, która ma duże szanse wykurzyć je z ogrodu.
Czym zwalczyć ślimaki w ogrodzie, gdy domowe sposoby nie przynoszą skutku?
Jeżeli nasz ogród regularnie nawiedzają bardzo duże ilości ślimaków, domowe metody mogą nie wystarczyć. W takiej sytuacji należy sięgnąć po dużo silniejsze, specjalistyczne preparaty i wesprzeć ich działanie gotowymi pułapkami, które również zawierają toksyczne substancje.
Najczęściej preparaty stosuje się w dokładnie taki sam sposób, jak domowe substancje, czyli rozsypuje się je w przestrzeni między grządkami. Niektóre z nich służą natomiast do przygotowywania oprysków. Uciekając się do takich środków, należy jednak pamiętać, że są one silnie toksyczne i powinno się zachować umiar w ich stosowaniu.
Dysponujemy skutecznymi produktami na zwalczanie ślimaków, między innymi atraktantem, który przed użyciem należy zmieszać z piwem. Środek jest efektywny i prosty w użyciu.
-
Zapas Atraktantu dla Pułapki na ślimaki10,64 zł
-
Pułapka na ślimaki z atraktantem10,21 zł – 19,11 zł