Czyszczenie kominka – poradnik
Kominki są nie tylko efektowną, wprowadzającą nastrojowy klimat ozdobą domu, lecz także elementem, który może dogrzewać pomieszczenie w zimowe dni. Można wprawdzie zdecydować się na sztuczny, elektryczny kominek, z obrazem imitującym wizualnie płomienie, lecz częstszym obiektem pożądania, jest kominek z prawdziwym ogniem. Używając regularnie paleniska, trzeba liczyć się z koniecznością jego czyszczenia, które pozornie może wydawać się uciążliwe, lecz z zastosowaniem odpowiednich porad i środków okaże się niemal bezproblemowe.
Przyczyny zabrudzeń kominka
Każdy, kto posiada kominek, wie, że opala się go suchymi szczapkami drewna różnego rodzaju. W wyniku ich spalania, na szybie i ścianach wewnątrz kominka osadza się sadza, zwana również kreozotem, popiół oraz inne niepożądane substancje. Osad utrwala się na skutek działania wysokiej temperatury, dlatego nie warto zupełnie zaniedbywać pielęgnacji kominka. Nie należy lekceważyć tego problemu, również ze względu na to, że substancje osadzające się wewnątrz kominka są łatwopalne, więc powinniśmy dbać o stan naszego paleniska również z powodów bezpieczeństwa. Czyszczenia szybu kominowego powinno podejmować się około 4 razy w roku, natomiast nalotu na kominkowej szybie można pozbywać się w zależności od potrzeb.
Jak wyczyścić osmolony kominek?
Zadajesz sobie pytanie, jak skutecznie wyczyścić kominek, tak, aby efekt był zadowalający, a proces oczyszczania nie zabrał Ci zbyt wiele czasu i energii? Najłatwiejszym i pierwszym w kolejności zabrudzeniem, jakie należy usunąć, są pozostałości po poprzednim paleniu, czyli popiół i luźne resztki drewna. Nie trzeba ich zupełnie utylizować, można ponownie je wykorzystać. Kolejnym, trudniejszym krokiem, jest proces będący odpowiedzią na pytanie; „jak oczyścić kominek z sadzy?”. Aby pozbyć się bardziej trwałych zabrudzeń, mogą nie wystarczyć Ci woda i standardowe detergenty, lecz konieczne będzie sięgnięcie po specjalistyczne środki usuwające sadzę i brud z wnętrza kominka. Jeśli użyjesz dedykowanego do tego celu preparatu, zyskasz pewność, że w bezpieczny sposób usunie on cząstki sadzy i substancji smolistych. Jednymi z najlepszych środków do czyszczenia kominków, są środki czyszczące VIGONEZ VENUS, które pozwalają w łatwy, szybki, a przede wszystkim skuteczny sposób usunąć nawet najtrwalsze zabrudzenia. Zastanawiasz się, jak wyczyścić kominek z zewnątrz? Tu z pomocą mogą przyjść Ci ściereczki do czyszczenia kominków dostępne w naszym sklepie, które nie rysują powierzchni, a także nie uszkadzają uszczelek izolacyjnych oraz są bezpieczne dla piaskowca, w odróżnieniu od preparatów do czyszczenia kominków w płynie. Są wielofunkcyjne, ponieważ można użyć ich także do wyczyszczenia całego wnętrza kominka, a nie jedynie jego szyby. Kolejnymi cechami wyróżniającymi produkt są wydajność i stosunkowo niska cena. Jeśli interesuje Cię, jak wyczyścić kominek z sadzy za pomocą ściereczek VIGONEZ VENUS, odpowiedź okazuje się prosta – do prawidłowego użycia ich wystarczy Ci jedynie woda, ponieważ zawierają one już w sobie wszystkie inne, niezbędne detergenty.
Inne sposoby na oczyszczenia kominka z sadzy
Jeżeli chcesz usunąć zanieczyszczenia znajdujące się w środku kominka, za pomocą domowych sposobów, jest to również możliwe, lecz wymagające nieco więcej poświęcenia i czasu. Za jeden z najbardziej popularnych sposobów uznaje się mycie kominka wodą z amoniakiem. Aby uzyskać odpowiedni roztwór, należy wlać do spryskiwacza pół litra wody, a następnie dodać łyżkę amoniaku i łyżeczkę octu. Tak przygotowanym preparatem spryskujemy wnętrze kominka, czekamy, aż sadza zacznie ulegać rozpuszczaniu, a następnie za pomocą ścierki przecieramy szybę. Aby uzyskać odpowiedni efekt, cały proces należy powtórzyć około 3 razy, bądź do zadowalającego nas rezultatu. Innym, rzadziej stosowanym sposobem, jest namaczanie ścierki w popiele, a następnie czyszczenie nią szyby kominkowej. Odradzamy jednak takie metody, ponieważ nie można mieć stuprocentowej pewności, że dana taktyka nie uszkodzi naszego kominka.