Czego nie lubią osy?
Pojawienie się szkodników w domu lub najbliższym otoczeniu jest bardzo problematyczne, szczególnie że taki problem zazwyczaj pojawia się niespodziewanie. Trudne do wytępienia mogą być zwłaszcza owady ze względu na swoje rozmiary oraz zdolność do przeżycia nawet w trudnych warunkach.
Szczególnie uciążliwe dla człowieka w okresie letnim stają się osy. Dzieje się tak, jako że stwarzają zagrożenie poprzez możliwość użądlenia, co jest niebezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy ktoś ma zdiagnozowane uczulenie na ich jad. Dlatego też warto bliżej zastanowić się nad tym, czego nie lubią osy, aby skutecznie je odstraszyć.
Osy – czego nie lubią? Charakterystyka owadów
Osy to owady zaliczane do rzędy błonkoskrzydłych. Ze względu na zachowanie zalicza się je do insektów społecznych, które tworzą kolonie zamieszkujące gniazda. Występują obecnie praktycznie na całym świecie, choć w różnych warunkach. Najbardziej znane z nich to osy ziemne, szerszeniowate i papierówki.
Wygląd os jest charakterystyczny, choć często nieścisłości dotyczą pomylenia ich z pszczołami. Ciała omawianych owadów pokrywają przeważnie czarno-żółte lub czarno-pomarańczowe paski, co stanowi charakterystyczną cechę dla większości gatunków. Mają również długie, smukłe ciała, dwie pary skrzydeł i duże oczy. Na ich głowach znajdują się długie czułki, pełniące ważną funkcję narządu czuciowego.
Czego osy nie lubią i jak funkcjonują w środowisku?
Osom zazwyczaj towarzyszą trudki mające za zadanie skutecznie pozyskiwać pokarm dla kolonii. Zdecydowana większość insektów jest drapieżna i żywi się innymi owadami. Co więcej, za pokarm służą im również nektar lub sok roślinny. Niektóre gatunki zalicza się również do tzw. os parazytoidalnych, które składają jaja w ciałach innych owadów, np. w gąsienicach stanowiących źródło pożywienia dla larw.
Kolonie os składają się z trzech podstawowych kast, czyli królowej, robotnic i samców. Królowa odpowiedzialna jest za składanie jaj oraz reprodukcję. Robotnice to samice, które się nie rozmnażają, ale pełnią różne inne zadania w kolonii, takie jak gromadzenie pożywienia, opieka nad larwami czy obrona gniazda. Natomiast samce są obecni tylko w sezonie rozrodu i ich głównym zadaniem jest kopulacja z nowymi królowymi.
Czego nie lubią osy – warunki bytowania owadów
Osy bytują w różnych warunkach w zależności od tego, jak przedstawiają się ich podstawowe preferencje środowiskowe. Dla przykładu osy ziemne budują swoje gniazda w ziemi, wykopując niewielkie jamy lub tunele, w których zakładają swoje kolonie.
Natomiast większość szerszeni buduje swoje gniazda w wysokich miejscach, takich jak drzewa, strzechy, okapy, komin lub podwieszone sufity. Konstrukcje w tym przypadku mają charakterystyczny kształt dużej kuli z wejściem na dole.
Osy papierówki budują swoje gniazda z papieropodobnego materiału, który samodzielnie produkują. Tworzą go poprzez rozgrzanie drewna, kory, liści lub innych roślinnych materiałów i mieszanie ich z wydzielinami śliny.
Czego osy nie lubią?
Istnieją pewne substancje oraz warunki, których osy szczególnie nie lubią. Insekty te są wrażliwe na silne zapachy, w tym olejki eteryczne z mięty pieprzowej, eukaliptusa, goździków czy cytryny. Nie przepadają również za jasnym światłem, dlatego często unikają nasłonecznionych obszarów i wybierają bardziej zacienione miejsca do zakładania gniazd. Owady te są również bardzo terytorialne i bronią agresywnie swojego gniazda. Dlatego niewskazane jest działanie bezpośrednie czy zbliżanie się do miejsca ich bytowania.
Czego osy nie lubią oprócz wymienionych wcześniej przykładów? Nie przepadają za wilgotnymi miejscami, jako że woda może niszczyć ich gniazda i utrudnić im funkcjonowanie.
Jak skutecznie pozbyć się os ze swojej posesji?
Mimo że wymienione wcześniej warunki czy zapachy niekorzystnie wpływają na działalność os, to jednak ich zastosowanie bardzo rzadko jest w stanie wypędzić szkodniki na dobre. Aby uniknąć przeniesienia się owadów w inne miejsce w pobliżu człowieka, warto wykorzystać specjalne środki owadobójcze. Dostępne w naszej ofercie preparaty Vigonez Neptune Spray lub koncentrat do zwalczania os i szerszeni można bardzo łatwo zastosować w praktyce, jednocześnie mając pewność ich świetnej skuteczności.