Jak zlikwidować gniazdo os
Owady otaczają nas na każdym kroku. Nawet gdy wydaje nam się, że w zaciszu naszych domów jesteśmy odseparowani od niepożądanych form życia, insekty zawsze znajdą sposób, by dostać się do naszego przytulnego otoczenia. Wiele z nich nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia i, jeśli nauczymy się powściągać niepotrzebny lęk lub wstręt, możemy z nimi żyć w zgodzie. Gorzej przedstawia się sytuacja, kiedy w naszym domu, ogrodzie, garażu lub innym elemencie naszego otoczenia pojawiają się owady, które mogą zrobić nam krzywdę. Do najpopularniejszych – i budzących największy lęk – należą oczywiście osy. Kiedy zdecydują się założyć gniazdo w naszym sąsiedztwie, skutki mogą być bardzo nieprzyjemne. Stąd warto wiedzieć, jak zlikwidować gniazdo os, kiedy zaczyna ono stanowić zagrożenie. W konfrontacji z osami nie wolno pozwolić sobie na pochopne działania – gdy w naszym domu lub ogrodzie natkniemy się na gniazdo, trzeba zachować zimną krew i zastosować się do porad, jakie przybliżamy w niniejszym artykule.
Dlaczego osy stanowią problem?
Osy to wyjątkowo różnorodna grupa owadów, do której należą między innymi dobrze znane nam mrówki. One co prawda również bywają niekiedy kłopotliwe lub niebezpieczne, jednak kiedy przeciętny człowiek myśli o groźnych osach, zazwyczaj ma przed oczami przedstawicieli rodziny osowatych (Vespidae) – najczęściej żółto-czarne, ostrzegawczo wyglądające owady, żyjące w zbudowanych z papierowej masy gniazdach. Do grupy tej należą między innymi klecanki, szerszenie, oraz stanowiące największy problem reprezentantki rodzaju Vespula, takie jak osa pospolita czy osa dachowa. To właśnie one są najczęściej wchodzącymi w konflikt z człowiekiem osami i to ich zazwyczaj dotyczy problem, jak zlikwidować gniazdo os.
Na czym polega problem? Otóż osy z rodzaju Vespula są owadami nad wyraz ciekawskimi i natarczywymi. Nie są agresywne wobec ludzi, o ile nie poczują się zagrożone. Kłopot w tym, że lubią one ten sam pokarm, co my. Z pewnością każdy przeżył kiedyś nieprzyjemną sytuację, kiedy pyszny posiłek spożywany w gronie bliskich został zakłócony przez kilka namolnych os. Próby odgonienia intruzów tylko pogarszają sytuację – machanie rękoma i gwałtowne ruchy drażnią owady, które wtedy mogą zaatakować. Użądlenie osy nie należy do przyjemnych, a niektórzy ludzie mogą w jego wyniku ucierpieć bardziej niż inni. Jeśli osoba użądlona jest uczulona na jad lub rozwinie się u niej reakcja anafilaktyczna, może dojść nawet do sytuacji zagrażającej życiu. Stąd warto wiedzieć, jak usunąć gniazdo os, jeśli znalazło się ono w niebezpiecznym sąsiedztwie, a w domu mieszkają osoby narażone. Jeśli jednak nie znajduje się ono tak blisko, a osy jedynie przylatują do nas na łowy, można radzić sobie „lżejszymi” metodami.
Czego boją się osy?
Istnieje szereg naturalnych sposobów na zniechęcenie irytujących owadów do odwiedzania naszego domu lub ogrodu. Warto dowiedzieć się, czego boją się osy, by ustrzec się nieprzyjemnych spotkań w przyszłości. Do naturalnych substancji, które odstraszają te owady, należy lawenda (działająca też na ich większych krewnych – szerszenie). Również olejek goździkowy i ocet po podgrzaniu wydzielają odrażający dla os zapach. Można również wspomóc się bardziej profesjonalnymi rozwiązaniami – na rynku dostępnych jest wiele odstraszaczy os i innych owadów. Podobnie powszechnie dostępne są różnorodne pułapki, które wabią osy do swojego wnętrza i uniemożliwiają im wydostanie się.
Jeśli jednak gniazdo znajduje się w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, wiedza o tym, czego boją się osy ani instalowanie pułapek może nie wystarczyć. W takim wypadku trzeba zastanowić się, jak zlikwidować gniazdo os tak, by więcej nie wróciły.
Jak usunąć gniazdo os?
Osy tak często wchodzą w konflikt z człowiekiem, że obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo urządzeń do walki z nimi. Jeśli gniazdo jest niewielkie, można spróbować samemu pozbyć się intruzów – oczywiście jeśli nie jest się uczulonym na ich jad.
Do najpopularniejszych przyrządów służących likwidowaniu gniazd os należą specjalne gaśnice. Tryskają one lepką, toksyczną dla owadów pianką. Opakowania opatrzone są zawsze instrukcją, która mówi, jak efektywnie użyć gaśnicy przeciwko gniazdu, tak by je zniszczyć. Rzucanie kamieniami w gniazdo lub rozbijanie go patykiem zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Warto podkreślić, że gaśnica nie jest precyzyjnym środkiem do zwalczania os i nie ma możliwości, by wprowadzić piankę do środka, a spryskanie gniazda na zewnątrz jest niewystarczające. Jako jedyni na rynku posiadamy preparat z dyszą, którą możemy włożyć do środka i spryskać gniazdo od wewnątrz. Ponadto koncentrat działa zapobiegawczo przez 6 miesięcy.
Jeśli gniazdo jest już duże, mieszka w nim wiele owadów, a my nie czujemy się na siłach lub boimy podjąć prób usunięcia go, najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalistów. Straż pożarna lub firmy dezynsekcyjne doskonale wiedzą, jak zlikwidować gniazdo os. Uzbrojeni w odpowiedni sprzęt, sami zniszczą gniazdo i wyeliminują jego mieszkańców, lub przetransportują je w miejsce, gdzie nie będzie stanowiło dla nikogo zagrożenia.